Proč má Martin Rota berle? Rozhovor pro Booom.cz

Autor: Zuzana Cinková

Martin Rota patří mezi naše TOP YouTubery a my se ho zeptali na pár šťouravých otázek o tom, co si myslí o české komunitě, o svých YouTube kolezích a taky proč má berle.

Proč má Martin Rota berle? Rozhovor pro Booom.cz

Martin patří mezi starší generaci YouTuberů, je mu 27 let a aktuálně žije v Praze. Kromě točení videí se věnuje charitě a cosplayerství. Je to také první tělesně postižený člověk, který vylezl na horu Kilimandžáro. Letos zdolal ten samý rekord na nejvyšší hoře Ruska - Elbrusu. Dokonce byl zařazen Forbesem mezi 77 nejvlivnějších Čechů. Aktuálně má šest českých kanálů.

  • ZtrataCasuTV - zde naleznete krátká vtipná videa a sketche
  • NaprostoRetardovany - tady Martin mluví o aktuálních a žhavých tématech a je to, s více než 147 000 odběrateli, jeho největší kanál
  • Lepší než pracovat - kanál s herními videi a unboxingy speciálních edic her, je to kanál s největší aktivitou
  • Z formy - mini vlogový kanál o Martinově cvičení a kondici
  • Vědecké Kladivo - zde se Martin věnuje vědeckým tématům
  • Martin Rota - vlogový kanál o Martinových aktivitách a dobrodružstvích

004

Ty jsi nějaký čas žil ve Skotsku a tam si začal točit. Jaké byly začátky?

Dělal jsem především krátké sketchové animace. Pak jsem točil kontroverzní zprávy o 4chanu, internetovém trollení a konfliktech na YouTube, protože v tu dobu se tam pořád něco dělo. YouTubeři se nesnášeli, pořád po sobě šli a tak bylo pořád o čem točit. Internetové války, DDoS útoky, padání serverů, systémy jak podvádět YouTube a tím se dostat na frontpage, pořád se něco dělo. Pak se to dost uklidnilo, nestávalo se už tolik věcí a přestalo mě to bavit. A tak jsem začal točit Naprostou ztrátu času.

Jak vnímáš rozdíl mezi českým a anglickým publikem? A jak je to mezi YouTubery?

Záleží na tom kde. Na anglických videích je nejhorší to, že když Čech dělá videa v angličtině, tak jediný, kdo má problém s přízvukem jsou Češi, nikdo jiný tam na přízvuk držkovat nebude. Co se týče všeobecně, je to téměř stejné. Ten rozdíl je spíše mezi YouTubery, ti čeští si více lezou do zadku než zahraniční. Mezi zahraničními Youtubery jsou mnohem vetší konflikty. V Česku máme jednu celistvou skupinu, buď jsi členem komunity nebo ne. V zahraničí je to více rozdělené, YouTube se tam víc rozděluje na skupiny, ta nesnáší tohoto, tamta tamtoho. V Česku se všichni znají, pokud si proti sobě popudíš jednoho, tak se dá říct, že proti tobě půjde celá YouTube scéna (viz situace s Freescootem). V zahraničí se navzájem mohou nazývat č*ráky, protože se nic nestane, ale tady to prostě udělat nemůžeš, naštvali by se na tebe všichni.

khrxe6pzmkno

Proč máš berle?

Neodpovídám. Prohlásil jsem, že na to už nikdy odpovídat nebudu. Jde o to, že je to velmi snadno k nalezení.

Vydali jsme se tedy odpověď hledat a nalezli jsem ji v prvním videu ze série Proč máš berle:

Když jsem se narodil, tak jsem měl tukový nádor na zádech. Tento nádor mi byl vyjmut, když mi byly asi tři dny. Ve dvou a půl roku si rodiče všimli, že stáčím nohu do vnitřní strany. Prý se mi nádor opět vrací a tak bylo rozhodnuto, že tentokrát se to udělá pořádně. Vyřízli mi vcelku značnou část míchy, což znamená, že mi chybí některé nervy k ovládání svalů na nohou. Nemůžu používat lýtkový sval, který je důležitý k chození. Na nohách mám sníženou citlivost, nerozeznám říznutí od spálení a zároveň něco cítím naopak intenzivněji.

Jak se vyrovnáváš s nenávistí na tebe a tvoji tvorbu?

Já bych řekl, že tady není žádný pořádný hejt, je to absolutně příšerný. Je to slabé. Ale musíte pochopit rozdíl mezi trollingem a hejtem. Trollové chtějí vyvolat reakce, to se děje hodně často, ale já se nenechám vytrollit a nereaguju. Ale hejt, který znamená, že tě lidi fakt nesnášejí, toho je málo. I mezi ostatními YouTubery. Myslím si, že si někteří zaslouží mnohem větší hejt, než aktuálně dostávají. Ale je to tady slabé.

rota

Co si myslíš o videích ostatních českých YouTuberů?

Pokud YouTuber nedělá žádný bordel, tak je prostě pro mě nezajímavý. Myslím tím zajímavý z toho hlediska, abych mohl říkat jakej je to kretén. Jinak mě nezajímá. Nikdo v Česku nedělá obsah pro starší lidi, taky chceme nějaký dobrý obsah. Všechno je variace stylu vloger nebo let's player. Mně to tady nepřijde dostatečně rozmanité. Já mám rád videa s dlouhou produkční dobou a to tady nikdy nedělá nikdo.

Ty jsi tohle léto vyrazil na horu Elbrus, která je nejvyšší horou Ruska. Jak si zvládl návrat a jak ses po něm cítil?

Samozřejmě je to fyzicky vyčerpávající. Člověk zhubne a musí to nabrat zpět, což je pro mě celkem problém. A jak jsem se cítil z psychického hlediska? Já jsem člověk, který potřebuje mít neustále nějaký cíl a pak jsem spokojený. Ve chvíli, kdy ten cíl dokončím, tak to neprožívám, ale plánuju další cíl. Mám větší radost z plánování dalších cílů, než z dokončení aktuálního.

O tobě se občas říká, že jsi trochu "reklamní děvka". Jak s tím bojuješ? U některých tvých kolegů můžeme vidět téměř skrytou a nevýraznou reklamu, ale ty se toho vůbec nebojíš a všem ji s hrdostí ukážeš.

Jedna zásadní věc je ta, že já jsem ten, kdo si označení "reklamní děvka" dal. To není, že to lidé začali tvrdit, ale začal jsem si tak říkat sám. Není to kvůli tomu, že bych měl víc reklam než ostatní, to ani náhodou, já se toho držím skromně oproti některým jiným. Rozdíl spočívá v tom, že já o tom mluvím. O tom, že se dívá na reklamu by člověk měl opravdu vědět. Ve chvíli, kdy je to skryté a nikdo si toho nevšimne, tak je to něco, co by nemělo být. Lidi musí vědět, že jde o reklamu a chci aby to věděli. Protože v tu chvíli mohou udělat nějaké rozhodnutí na základě tvrzení, které může být ovlivněno tím, že je to reklama. Já se snažím vždycky vybírat věci, které se mi osobně líbí a to, že bych vzal všechno není pravda. O té věci, která se mi líbí budu mluvit okatě, už jenom kvůli tomu, že to má být okatě a taky proto, že se mi to líbí. Nevybírám si nic, co by se mi nelíbilo.

Martin Rota patří v redakci mezi nejoblíbenější české YouTubery, jeho videa mají smysl, umí být velmi zábavný a moc mu fandíme do budoucna!

11156157_1620742571495848_2322201650629539661_n

Tagy: Martin Rota naprosto retardovany berle

Zdroje:  Vlastní,YouTube