Chcete vyhrát v League of Legends? Statisticky je výhodnější hrát za modrý tým!

Autor: Alžběta Trojanová

Youtube kanál Game Theory se tentokrát podíval na psychologický vliv barev a jejich účinky na hraní her. Výsledek je opravdu zatraceně zajímavý.

Chcete vyhrát v League of Legends? Statisticky je výhodnější hrát za modrý tým!

V téměř dvacetiminutovém videu se můžete dozvědět, jak je to s vlivem barev na výsledky her v multiplayerových kompetitivních hrách. Modrá a červená jsou totiž velmi často používané kombinace při týmových hrách. Jak se ale ukázalo, možná právě kombinace těhle dvou barev není úplně nejlepší. Tým vědců zkoumal přes tisíc zápasů v Unreal Tournament s překvapivým výsledkem. Ze sto výher 55 připadalo červenému týmu – přitom by výsledek měl být rovnoměrně rozdělený.

Červená barva má na nás vliv, ať už chceme nebo ne. Je to agresivní barva, barva síly a dominance. Podle některým průzkumů mají dokonce sportovci s červenými dresy na Olympiádě větší šanci na vítězství. A přesně to se zjevně projevuje i v online hraní.

Zajímavé ovšem je, že tohle pravidlo platí pouze na střílečky. Pokud je řeč o hrách, jako je například League of Legends – výsledek je naprosto odlišný. Tady jednoznačně válcuje modrá. Důvody můžou být různé – Game Theory to ovšem přisuzuje faktu, že na rozdíl od stříleček musíte ve hrách jako LoL být kreativní a více než o čistou bojovou sílu, je to i o samotné strategii. Nejsme si úplně jisti, jestli s tímhle závěrem souhlasíme, na druhou stranu je to hodně zajímavý způsob, jak se podívat na psychologii hraní a určitě by si to zasloužilo bližší zkoumání. Nakonec v e-sportech jde o nemalé peníze.

Pro více informací určitě mrkněte na celé video – stojí za zhlédnutí!