V Británii je trend pojmenovávat děti podle postav z Hry o trůny. Česko to postihlo také

Autor: Alžběta Trojanová

V Británii nastal nový trend - jména dětí podle Hry o trůny. Najdete tu tak Khaleesi, Aryiu ale i Sandora a Theona!

V Británii je trend pojmenovávat děti podle postav z Hry o trůny. Česko to postihlo také

V Británii nejsou pravidla na pojmenování dětí tak přísná jako u nás. V podstatě stačí, aby šlo přečíst, nebylo urážlivé nebo rasistické a nebo nepodporovalo kriminální aktivity. Stejně tak nemůžete pojmenovat své dítě akademickým titulem jako je doktor, profesor, sir či lady. Jinak se ale meze nekladou. Výsledek? V Británii se narodilo v roce 2014 53 miminek se jménem Khaleesi (což je svým způsobem titul, takže teoreticky to porušuje pravidlo o jménech, ale zjevně to neplatí pro královny smyšlených národů). Mezi novorozeňaty je i šest holčiček jménem Sansa a jeden Davos.

 

Žebříčku ale tradičně vládne Arya. Té se ve Velké Británii narodilo v roce 2014 rovnou 244 holčiček. Zajímavé je, že od roku 2011 se v Česku tohle jméno objevilo také! A hned dvakrát! Česko má mnohem přísnější pravidla na pojmenovávání dětí - především se musí jednat už o jméno existující. Khaleesi by tak na matrice neprošla. Arya je ale jméno perského původu, takže není důvod, proč svého potomka takhle nepojmenovat.  

Theon je pak zase původu řeckého, takže i tady je šance své dítě pojmenovat podle postavy z Her o trůny, vzhledem k jeho trudnému osudu se o to ale u nás nikdo nepokusil. V Británii se přitom jen za loňský rok narodilo 18 chlapců s tímhle jménem.

Na západě vzrostl také zájem o jméno Elsa - a to po brutálním úspěchu pohádky Ledové království. U nás takový trend ale nenastal. V roce 2013, kdy měl film premiéru, se sice narodily 4 Elsy, ale rok předtím také a v roce 2014 se naopak narodila jen jedna. Jak se vidět, na jména podle Disneyovek si tak v Česku až tolik nepotrpíme.