Recyklace ve filmech – aneb když se šetří

Autor: Alžběta Trojanová

Už se vám někdy stalo, že byste si u filmu řekli: „herdek, to už jsem někde viděl.“ Možná se vám to nezdálo. Rozpočty u filmů jsou často až na doraz, musí se pak sahat k drastickým způsobům, jak ušetřit. A nejsnazší způsob, jak toho dosáhnout? Zkrátka zrecyklovat něco už hotového.

Recyklace ve filmech – aneb když se šetří

Kostýmy

Asi jasnou recyklací, která napadne každého jako první, jsou kostýmy. Nakonec se to nemusí brát jako recyklace v pravém slova smyslu. Historické kostýmy si filmy půjčují z profesionálních kostyméren, přesto když to vidíte na jednom místě, je to vtipné. Co by asi na to řekla Violet Crawley z Panství Downton, že její šaty má jiná dáma?

film recyklace

Ještě zábavnější varianta ale je, když se nejedná o žádný historický kousek, ale zkrátka něco zcela výjimečného. Příkladem můžou být uniformy z Hvězdné pěchoty, které najdete také v seriálu Firefly, ale i seriálu Power Rangers: Lost Galaxy.

film recyklace

film recyklace

film recyklace

Kulisy a filmové lokace

Podobně asi nikoho nepřekvapí, že se často využívají celé filmové kulisy a lokace. Monty Pythonův život Briana využil kompletní kulisy z natáčení Ježíše Nazaretského od Franca Zeffirelliho, Žhavá sedla zase využila kulis ze sci-fi filmu Westworld o zábavním parku s roboty ve stylu divokého západu.

film recyklace

Scény

A  když už jste v opravdu velkém časovém presu, můžete si vypůjčit dokonce celé scény. A popravdě se to děje častěji, než by jeden čekal. Většinou se dočkáte krátkých záběrů, někdy je to ale poměrně do očí bijící. Jedním z takových příkladů je například záběr z filmu Ostrov, který se v trochu upravné podobě dostal i do Transformers 3.

 

Dalším takovým příkladem je scéna vybuchující klingonské lodi ve filmech Star Trek. V jednom případě jde ovšem o film s podtitulem The Undiscovered Country, v druhém pak o dva roky starší Generations.

film recyklace

Vykrádání vlastních scén je ovšem doména i Disney produkce. Ten především v 70. letech trpěl značnými finančními potížemi. Ve snaze tak co nejvíce ušetřit jednoduše animátoři překreslovali už hotové záběry, tentokrát jenom s jinými postavami.

film recyklace

film recyklace