Proč je soundtrack k Pánu prstenů ten nejlepší sountrack, co kdy vznikl?

Autor: Alžběta Trojanová

Existuje spousta dobrých soundtracků – Statečné srdce, Dračí srdce, Star Wars... a mnohé další. Pán prstenů je ovšem jiný. Především díky ohromné péči, které se mu dostalo.

Proč je soundtrack k Pánu prstenů ten nejlepší sountrack, co kdy vznikl?

Howard Shore během své více než 30leté kariéry vytvořil soundtracky k řadě slavných filmů. Pravda je ovšem taková, že si hudbu z nich vybavíte jen u málokterého. Tak třeba – vzpomínáte si na ústřední melodii k filmu Letec? Nebo ke slavné detektivce Sedm?

Jeho nejslavnější práce tak asi navždycky zůstane Pán prstenů – za kterého obdržel hned dva Oscary (za Společenstvo prstenu a Návrat krále). Třetího Oscara pak dostal za závěrečnou píseň Into the West, kterou nazpívala Annie Lennox.

Není náhoda, že největší ocenění získal právě za trilogii Pán prstenů. Jeho vypravěčské umění pomocí hudby a melodie se tady projevilo na plno a vytváří tak dokonale druhý plán příběhu. Nevěříte? Tak mrkněte na video od Nerdwriter1. Má sice přes sedm minut, ale velmi krásně vysvětlí jeden z důvodů, proč je Pán prstenů i po tolika letech stále umělecké dílo.