Na hranicích do USA zadrželi britského vývojáře, který cestoval na GDC. Spletli si ho s teroristou?

Autor: Radek Smola

Neskutečný příběh má za sebou mladý Malath Abbas. Jeho cesta na Games Developer Conference v San Franciscu byla naprosto ohrožena. Několik hodin zůstal na hranicích mezi USA a Kanadou na Vancouverském letišti. Důvod? USA mu zakázala vstoupit do země na základě jeho britského pasu.

Na hranicích do USA zadrželi britského vývojáře, který cestoval na GDC. Spletli si ho s teroristou?

Abbas vyplnil, stejně jako každý člen Evropské Unie, formulář pro bezvízový vstup na území USA pomocí ESTA (Electronic System for Travel Authorization). Tento proces už mnohokrát zjednodušil vstup do ameriky mnoha lidem. Je rychlý. Levný. Prakticky vyřízený ihned.

Při kontrole pasu na hranicích Kanady však došlo k problému. ESTA se stala neplatnou. A vývojáře zamrazilo. Dle nových pravidel pro obdržení ESTA povolení je totiž nutné dokázat, že člověk, který vstupuje na území USA nebyl od 1. března 2011 v Iráku. Můžou za to teroristické útoky v Paříži a tímto se snaží amerika bránit proti uprchlíkům. Bohužel pro Malatha, přestože má britské občanství, byl před 2 lety navštívit svou rodinu právě ve zmiňovaném Iráku a to vyústilo v jeho problém.

"Kdokoli, kdo v posledních letech počínaje od 1. března 2011 navšítivil Irán, Irák, Sudan nebo Syrii nemůže již nadále využít program ESTA a musí zažádat o regulérní vízum", tak zaznělo od úředníka a Abbas už nic nenadělal. Dostal nabídku od amerického konzulátu, že může počkat do rána a poté vyřešit s nimi možný vstup za hranice. Aby toho nebylo málo, British Airways ztratili Abassovo zavazadla.

530x

Paradox celé cesty? Malath jel na GDC prezentovat svou hru Killbox. Ta shodou okolností napadá celý bezpečnostní systém americké vlády. Hra ve které přímo hrajete velkou roli v "boji" proti na dálku řízeným dronům. Hra působí čistě anti-americky.

Náhoda? Nemyslíme si.

Tagy: trapas hranice USA GDC 2016

Zdroje:  Kotaku.com