Kolik lembasů potřebovalo Společenstvo na cestu k Hoře osudu? Vědci vám odpoví!

Autor: Alžběta Trojanová

Pamatujete na elfský chléb lembas? Právě tohle pečivo dostalo Společenstvo prstenu při své návštěvě Lothlórienu - bylo lehké, ale zatraceně výživné. Knihy už ovšem nespecifikují, kolik vlastně Společenstvo těchto krekrů dostali. Naštěstí věda zná odpověď!

Kolik lembasů potřebovalo Společenstvo na cestu k Hoře osudu? Vědci vám odpoví!

Být vědcem je prima. Můžete totiž svoje bádání věnovat takovým užitečným věcem, jako je třeba výpočet kalorií obsažený v elfském chlebu lembas! Dvojice Skye Rosetti a Krisho Manaharan z Leicesterské University jsou velcí fandové Pána prstenů. Napsali tak například pojednání o tom, kolik různé rasy ze světa Středozemě ve skutečnosti spálí denně kalorií. Zatímco člověk má 1700 kalorií, elfovi stačí 1400 a hobita naopak musíte nakrmit alespoň 1800! (pro výpočet i teorii, jak k takovým číslům došli, se můžete podívat zde).

lembas

Jestliže tedy měli autoři známo, kolik kalorií členové Společenstva spotřebovali, rozdělili si cestu dle náročnosti. Pak už jen stačilo vzít v potaz, jak moc výživný ten lembas vlastně je (podle knihy lembas zasytí cestovatele na celý den i při silné námaze, což autoři studie určili na 2638 kalorií).

lembas

Díky tomu tak vypočítali, že nebožáci museli nacpat do svých báglů 675 kousků lembasu. Z toho 304 pro hobity, 214 pro lidské členy (včetně Gandalfa), Gimli a Legolas si pak vystačili s 60. Samozřejmě tahle zásoba platí je v případě, že se Společenstvo nerozpadne a doputuje k Hoře osudu v původním složení. Jak ovšem víme, k tomu nakonec nedošlo.

lembas

Pokud vás zajímá teorie o elfím chlebu blíže, můžete si ji přečíst sami zde.

lembas

Mimochodem jeden lembas má tak stejně kalorií, jako deset tyčinek Snickers - nejsme si jisti, co s touhle informací uděláte, ale přišla nám dost zajímavá.