Bacha na to, Minecraft paří už i roboti. Jsou pak totiž chytřejší!

Autor: Alžběta Trojanová

Zní to jak z nějakého sci-fi, ale když budou roboti hrát Minecraft, stanou se chytřejší. Možná kdyby to věděl Skynet, terminátoři by navštěvovali minulost ne proto, aby zavraždili Sarah Connorovou, ale jednoduše si zahrát Minecraft.

Bacha na to, Minecraft paří už i roboti. Jsou pak totiž chytřejší!

O co tedy vlastně jde? Profesorka Stefanie Tellex z Brownovy univerzity rozjela zajímavý program. Jeho cílem je udělat roboty chytřejší. Když totiž nějaké té umělé inteligenci zadáte úkol, který má splnit, ale nejste konkrétní, většinou takový úkol může být problematický. Robot totiž neví, jak se s tím množství informací poprat.

Profesorka Tellexová tak se svým týmem testuje nový algoritmus, který pomáhá robotům vynechávat zbytečné kroky. Pro příklad - když zadáte nějakému tomu přístroji, aby upekl buchtu, odstraní všechny zbytečné kroky, které by ke svému cíli mohl udělat. Jako třeba použít špagety (protože to by byla pak zatraceně divná buchta).

 

To, že ale robot umí takhle přemýšlet, je svým způsobem zásluha Minecraftu. Právě na něm profesorka totiž svůj algoritmus testovala. Roboti dostali jednoduché úkoly ve hře, které museli efektivně plnit - díky tomu se tak mohli učit, jak se správně stavit k problémům a používat základy lidské logiky.

Jestli tak někdy budete hrát Minecraft s přáteli, dejte si bacha! Možná ve skutečnosti na druhé straně nesedí člověk, ale robot, co se právě učí, jak ovládnout lidstvo… ehm… tedy jak se stát chytřejším v pomoci pro člověka.