5 her pro děti, které jsou ve skutečnosti zatraceně temné

Autor: Alžběta Trojanová

To, že je hra pro děti, ještě neznamená, že nemůže mít vcelku temný podtext. Pojďme se tak mrknout na pět titulů, u kterých byste to možná nečekali.

5 her pro děti, které jsou ve skutečnosti zatraceně temné

Animal Crossing

Animal Crossing je roztomilá hra, kde se přistěhujete jako nový občan do městečka plného přátelských zvířátek. Všichni jsou tu veselí a mají se rádi. Tak kde je ta temnota? Za všechno může mýval Tom Nook. V díle New Leaf si totiž od Nooka koupíte dům v hodnotě 19 800 zvonečků, protože ale máte jen 1000, nabídne vám půjčku. Zní to dobře, ale má to háček. Jakmile totiž hypotéku splácíte, Nook vám neustále přidává další doplňky do domu – a ne zadarmo, čímž se celá hypotéka ještě více zvyšuje. Nook se tak sice tváří jako přátelský soused, který chce vypomoci, ale ve skutečnosti je to chladnokrevný lichvář!

 

Viva Piñata

Viva-Pinata-PC

Viva Piñata vypadá taky vcelku nenápadně – kdo by čekal nějaké krutosti ve hře, kde máte farmu s roztomilými zvířátky plných bonbonů. Omyl! Pod vším tím barevným štěstím se nachází tvrdý příběh. Zvířata ve Viva Piñata se totiž mohou podobně jako v přírodě vzájemně požírat, můžou onemocnět, a nebo je jde dost brutálně umlátit lopatou. Lopatou! Smrt je tady zkrátka všudypřítomná. Ostatně stejně jako i sex a rozmnožování. Je to prostě malý ekosystém, který neodpouští chyby. Jak se s tím poperete, to je jen na vás, ale my si z toho odnášíme brutální trauma.

Pikmin

pikmin-3-wallpaper-1

Dobře, pomiňme fakt, že Pikmin je dost brutální sám o sobě. Nakonec jako hráč tu zotročíte místní obyvatelstvo a ve snaze získat součástky ke svému raketoplánu se často nebojíte hromadně je zabíjet. Křik těch nebohých duší nás provází dodnes. O tom ale nechceme mluvit. Chceme se spíš zaměřit na teorii o tom, že planeta, na které kapitán Olimar havaruje, je ve skutečnosti Země – ovšem její post-apokalyptická verze, kdy všechno lidstvo zemřelo. Co přesně se stalo, nikdo neví, ale rozhodně to není nic, co potěší děti před spaním.    

 Harvest Moon

2

Havrest Moon je hra ve stylu Animal Crossing – zdědíte tady farmu po svém dědečkovi, snažíte se vycházet se sousedy, časem si nabrknete ženu, co vám porodí dítě. Přesto hra nabízí několik znepokojivých náznaků, že ne všechno ve Flower Bud Village funguje, jak má. Když se váš soused Cliff začne ve městě objevovat s monoklem pod okem od své ženy, nebo když si Elli vezme za muže svého adoptivního otce (trocha Woody Allen styl, ne?) či snad nenápadná narážka na alkoholismus, když si musíte vybudovat odolnost vůči alkoholu častými návštěvami v místní hospodě.

Donkey Kong

donkey_kong_arcade_by_lwiis64-d34o8f7

Donkey Kong je sice hlavní záporák stejnojmenné hry, jenže je tu malý příběhový zvrat! Tenhle opičák byl totiž původně Mariův domácí mazlíček, ale od svého majitele utekl. Proč? Z jednoduchého důvodu. Mario totiž nebohého opičáka týral, jak uvádí oficiální herní manuál. Jak to tak vypadá, hlavní záporák by tak ve skutečnosti měl být tenhle fousatý instalatér a ne nebohá opička, která jen měla dost svého páníčka.