Šílené vaulty z Fallout série - část druhá

Autor: Alžběta Trojanová

Vaulty - podzemní kryty, které představovaly pro obyvatele světa Fallout naději, že v případě atomové pohromy bude kam se schovat. Místo toho se ale jednalo o šílený vládní pokus. Téměř každý z vaultů totiž sloužil k různým experimentům. Dneska se tak podíváme na další příšerné kousky, na které jsme mohli v pustině narazit.

Šílené vaulty z Fallout série - část druhá

Vault 21

Tenhle vault měl opravdu hodně zajímavý koncept - všichni si tu byli rovni a jakékoliv spory se řešili pomocí náhody - tedy přesněji hazardem. Aby podobný systém mohl fungovat, Vault-Tec (společnost, která vaulty stavěla) se předem ujistila, že každý z obyvatel má sklony k hazardu. Kupodivu vault 21 byl jeden z mála, který neskončil pohromou a většina místních dwellerů (tedy obyvatel vaultu) pod tímhle systémem žila spokojeně několik generací.  

Vault 22

fallout vaulty

Podzemní kryt s číslem 22 byl snem pro všechny zahrádkáře. Měl veškerou technologii pro pěstování zeleně v podzemí, bohužel jeho obyvatelé se rozhodli, že si vytvoří speciální houbu pro hubení škůdců. Houba bohužel fungovala natolik dobře, že povraždila málem většinu obyvatel. Zbytek přeživších z Vaultu uprchl a místo zůstalo na dlouhé roky zcela opuštěné.

Vault 27

fallout vaulty

Vault 27 nikde v žádné hře nepotkáte - je ovšem obsažený v tzv. Fallout bibli, což je soubor dokumentů obsahující pozadí ke všem hrám. Vault 27 byl tak podle všeho naschvál zalidněn dvojnásobkem celkového počtu obyvatel - až na 2000. Jak to dopadlo těžko říct, ale můžeme odhadovat, že rozhodně ne dobře.

Vault 29

fallout vaulty

Na tenhle vault jsme vás lákali na konci předchozího dílu. I ten se nakonec neobjevil v žádné z her, i když byl plánovaný do zrušeného třetího pokračování, které mělo vyjít pod názvem Van Buren. A že bychom to rádi viděli! Vault 29 totiž zní jak děsivá verze Pána much. Všichni dwelleři tady byli totiž děti. Ty vychovávala Diana - mozek připojený k počítači - kterého časem děti začaly uctívat jako svého boha.

Vault 34

fallout vaulty

Při stavbě Vaultu 34 autoři udělali v rámci experimentu několik úprav. Tenhle kryt měl totiž na poměry ostatních velkou zbrojnici, k jejímuž vstupu měl povolení jen hlavní Dohlížitel. K tomu tu na úkor obytných částí postavili řadu rekreačních míst - a to včetně obrovského bazénu. Jak šly roky, začalo ve Vaultu přibývat násilí - někteří obyvatelé se vzbouřili, dobyli se do zbrojince a odešli. Zbytek zůstal, ale díky problému s jaderným reaktorem se většina nakonec změnila v ghouly. Poměrně nešťastný konec.  

Vault 36

fallout vaulty

Další z míst, které nepotkáte nikde jinde, než ve Fallout bibli. Tenhle vault byl navržený tak, aby produkoval jako jídlo pouze vodnatou kaši. Jak přesně by takový vault dopadl se můžeme jednom domnívat. Očekává se ale fyzická slabost dwellerů, nemoci, ale z hladu možná i kanibalismus.

Vault 42 fallout vaulty

Experiment pro Vault 42 zní opravdu ošklivě. V tomhle vaultu totiž všechny žárovky nebyly silnější než 40W. Jestli jste někdy zkoušeli večer existovat při takhle slabé žárovce, dokážete si představit, jak šílenými depresemi museli obyvatelé tohohle vaultu trpět. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o další místo z Fallout bible, nevíme, jak to doopravdy dopadlo.

Vault 43

fallout vaulty

Tenhle vault se objevil v rámci oficiálního komiksu od Penny Arcade. Experiment je tu pak poměrně prostý. Kryt měl být obýván 20 muži, 10 ženami a jedním panterem (ano, jako tím zvířetem) - komiks bohužel odpověď na to, jak to dopadlo, nedává.

Vault 53

fallout-vault

I vault 53 patří mezi ty obzvlášť vypečené kousky, které ovšem v žádné hře nenajdete. Tady byl experiment navržený tak, že se veškeré náčiní rozbíjelo v rozmezí několika málo měsíců. Většinou šlo opět opravit, ale obyvatelům to způsobovalo neustálý stres. Upřímně někdy máme pocit, že se výrobci moderní technologie v tomhle vaultu dost inspirovali.

Tak a to bylo pro dnešek všechno. Příště nás čekají další zábavné vaulty, jako třeba čísla 68 a 69, které měli značně zajímavě rozložené obyvatelstvo. Pokud jste pak minuli náš první díl, mrkněte sem!

Tagy: Fallout lore vaulty šílené pokusy fallout 4 příprava

Zdroje:  fallout.gamepedia