5 seriálů o počítačových géniích

Autor: Alžběta Trojanová

Vypadá to, jako by tvůrci v rámci televizní zábavy zjistili, že počítačoví machři jsou hrdinové nové doby. Letos se tak sešlo hned pět seriálů, které každý trochu jiným způsobem tohle téma zpracovává.

5 seriálů o počítačových géniích

Halt and Catch Fire (PC Rebelové)

Tenhle seriál vypadá možná na první pohled trochu nudně. Odehrává se v 80. letech a jde tu o souboj o to, kdo postaví výkonnější PC. Přesto se nakonec série rozjede a nechybí tu jak napětí, tak i trochu toho humoru. Často se tak seriál přirovnává k jiné dobové pecce, a to Mad Men z reklamního prostředí. Nemusíte se jinak bát - i když nejste technický typ, pořád se budete chytat, nakonec o počítače tu jde až v druhé řadě - seriál je hlavně o skvěle napsaných postavách. Pokud máte satelit, seriál pod názvem PC Rebelové najdete češtině i na stanici AMC. Mimochodem hlavní roli si tu střihnul Lee Pace. Kdože? No přece král lesních elfů Thranduil z Hobita!

Silicon Valley

 

Silicon Valley doporučujeme všem, kterým se Halt and Catch Fire zdá příliš nudné a seriózní. Tenhle půlhodinový seriál totiž pojednává o partičce geeků, kteří shodou náhod vytvoří skvělý program. Jenže v dnešní době je nápad jenom prvním krokem. Chlapci se musí poprat s těžkou konkurencí, ale i podivným životním stylem Silicon Valley. Seriál je fantastická komedie, která si dělá srandu ze všech možných startupů, ale i gigantických korporací ve stylu Googlu a jejich hesel o tom, jak udělají svět lepším. Silicon Valley pak můžete chytit v češtině na stanici HBO. Mimochodem, že je seriál geniální dokládá i výborná scénka, kdy chlapci zkouší přijít na to, kolik času by zabralo honění penisů všem přítomným v místnosti (viz video na youtube). A pokud by vás to zaujalo, zde je matematické vysvětlení.

Mr. Robot

 

Mr. Robot je nový seriál - a to dokonce do takové míry, že první série je teprve v půlce. Těžko tak hovořit o nějakém finálním hodnocení. Přesto to vypadá, že se objevil pořad o hackingu, který není o zběsilých 3D modelech, které se efektně míhají před obrazovkou, jako spíš o obyčejném uhodnutí správného hesla. Hlavním hrdinou je pak mírně autistický mladík jménem Elliot, který je geniální hacker, plný hořkosti vůči okolnímu světu. Svět ho tak strašně štve, že se rozhodne skrz svojí schopnost páchat trochu toho dobra a pomocí hackování chytat zločince. Zkrátka taková soft verze Dextera. Samotný seriál stojí a padá na tom, jak moc vám bude připadat sympatický hlavní hrdina, i tak je to ale kvalitka. Snad jen škoda z hlubin zapomenutí vytaženého Christiana Slatera a jeho filmově drsňácké partičky hackerů, se kterými se Elliot seznámí.

The Big Bang Theory (Teorie velkého třesku)

 

Seriál Teorie velkého třesku běží už osmým rokem! Neskutečné! Zatímco tak herci zakládají rodiny, ztrácí vlasy, a nebo rovnou umírají, v přátelském světě jejich seriálu se více méně nic drastického nezměnilo. Penny stále bydlí v bytě naproti, Sheldon je pořád úplně mimo a Rajovy vtipy jsou založené na tom, že je zženštilý Ind. Pokud jste ale s tímhle seriálem vydrželi doteď, nejspíš nemá smysl končit. Drobná jednohubka ideální jako podkres k večeři neurazí - a to i přes to, že na rozdíl od takového Silicon Valley, které má nerdy velmi realisticky zmáknuté, tady jde spíš jen o takovou televizní parodii. Proč ne. Osmá série pak momentálně běží v češtině na Prima Cool.

 < /Scorpion >

 

Ne všechny seriály o počítačových machrech musí být kvalitní. Zářným příkladem je Scorpion. První série měla premiéru loni na podzim a i přes mizerné přijetí u kritiky, se s tímhle seriálem setkáme i letos. Jak je to možné úplně nechápeme. Ostatně poslechněte si sami jen ten námět. FBI vytvoří tým geniálních lidí, jako je například týpek s IQ 197, cápek, co funguje jak lidská kalkulačka, geniální psycholog a číšnice… WHAT?! Ano, číšnice, protože jen ona dokáže těmhle lidem pomáhat s reálným světem. A oni jí zase na oplátku pomáhají s jejím autistickým synátorem. K tomu si připočtěte naprosto absurdní scénáře pro každý díl a musí být jasné, proč se tomuhle vyhnout velkým obloukem. Snad ani jako guilty pleasure.